Lehká americká ropa (WTI) po údajích o zásobách klesla

Světové ceny ropy ve středu zůstaly slabé, americká ropa po dočasném nárůstu obnovila pokles a končila s více než čtyřprocentním poklesem pod 36 dolary za barel. Vládní údaje ukázaly, že zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly kvůli nízké poptávce více, než se čekalo. Trh také srazila nová pesimistická předpověď Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Cena americké lehké ropy nakonec klesla o více než 1,60 dolaru na 35,94 dolaru za barel. Obchodovala se v rozmezí 35,65-38,47 USD. Severomořská ropa Brent oslabila o zhruba půl dolaru na 44,15 dolaru.

Komerční zásoby ropy v USA minulý týden stouply o 4,7 milionu barelů, což bylo více než očekávaných 3,1 milionu barelů, sdělil ve středu Úřad pro energetické informace USA. Určitou podporu cenám poskytly údaje o benzinu, kde zásoby klesly o 2,6 milionu barelů, zatímco odhady zde čekaly mírný nárůst. Poptávka po benzinu stoupla meziročně o 0,1 procenta.

IEA: Poptávka letos klesne nejhlouběji od roku 1982 Trh se nyní vzhledem k hluboké světové ekonomické recesi zaměřuje na slabou globální poptávku. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve středeční měsíční zprávě předpověděla, že poptávka letos kvůli hluboké globální recesi klesne o téměř milion barelů denně, nejhlouběji od roku 1982. Minulý měsíc IEA odhadovala letošní pokles jen na půl milionu barelů.

Kvůli finanční a ekonomické krizi se ropa z loňského červencového maxima nad 147 dolary propadla již o více než dvě třetiny. To vyvolalo poplach v zemích ropného kartelu OPEC, který na to reagoval rekordním snížením těžby.

Zdroj: ihned.cz

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.