Zásoby v USA klesly. Ropa Brent vyskočila nad 124 dolarů.

Světové ceny ropy ve středu výrazně rostly a severomořská ropa Brent se vyhoupla nad 124 dolarů za barel. Ropný trh nejprve čerpal podporu z dalšího poklesu kurzu dolaru a výrazného vzestupu na akciových trzích. Jeho růst pak akceleroval po zprávě o nečekaném poklesu ropných zásob na americkém trhu.

Cena Brentu ke konci středečního obchodování stoupla o téměř tři dolary až na 124,23 dolaru za barel a dostala se tři dolary od maxima za 32 měsíců nad 127 dolarů z 11.dubna. V úterý přitom Brent poprvé za dva týdny dočasně klesl pod 120 dolarů za barel. Americká ropa WTI posílila o více než tři dolary na závěrečných 111,45 dolaru za barel.

Středeční údaje vládního Úřadu pro energetické informace ukázaly, že komerční zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 2,2 milionu barelů, třebaže analytici čekali v průměru naopak jejich další zvýšení o 1,1 milionu barelů. Klesly rovněž zásoby benzinu a dalších ropných produktů.

"Zásoby ropy klesly poprvé za delší dobu, což trh překvapilo," komentoval to agentuře Reuters analytik Mike Zarembski z chicagské firmy OptionsXpress. Prezident firmy Oil Outlooks Carl Larry však poukázal na výrazný pokles ropného dovozu, což naznačuje, že ropa je už natolik drahá, že rafinerie omezují její nákupy.

Ropu nadále podporoval slabý kurz dolaru, který vůči euru klesl na nové minimum za 15 měsíců, a růst cen zlata nad 1500 dolarů za troyskou unci. Příznivě působilo i silné oživení na akciovém trhu, kde americký Dow Jonesův index získával v polovině obchodování zhruba 1,5 procenta. Trhy po propadu ze začátku týdne znovu nabírají optimistickou náladu ohledně vývoje ekonomiky.

Zdroj: iHNed.cz

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.