Ceny ropy stouply. Sílí spekulace o dalším snížení těžby

Cena americké lehké ropy v pondělí stoupla o více než tři dolary. Za růstem stojí spekulace o tom, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na nedělním zasedání rozhodne o dalším snížení těžby. Ceny ropy ale podpořilo v růstu také čtvrteční oznámení čínského plánu na pomoc tamní ekonomice. Ten totiž počítá také mimo jiné s nákupem komodit za 26 miliard dolarů (zhruba 2,27 bilionu korun) v letošním roce. Generální tajemník OPECu Abdalla el-Badrí v pondělí řekl, že ropný kartel sníží svůj odhad poptávky po ropě pro letošní rok a zváží i další omezení těžby. V pondělí odpoledne se cena americké ropy zvýšila o 3,24 dolaru na 48,76 dolaru za barel a severomořská ropa Brent zdražila o 75 centů na 45,60 dolaru.
Růst cen ropy podpořil také nečekaný pokles zásob ve Spojených státech amerických, kde se počítalo spíše s nárůstem. Poptávka ve Spojených státech, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě, se loni podle EIA snížila o 6,1 procenta na 19,419 milionu barelů denně. Spotřeba ropy loni klesla po celém světě, protože přední ekonomiky se propadly do recese.

Abdalla el-Badrí už koncem ledna upozornil na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, že producenti ropy by rádi dostali cenu za barel černého zlata na úroveň 75 až 100 dolarů. Ještě loni v polovině července byly ceny ropy nad 147 dolary za barel. Od té doby ale prudce padaly až na současnou hladinu pod 50 dolarů za barel.

Schůzka OPECu se bude konat v neděli 15. března ve Vídni. OPEC se podílí na světových dodávkách ropy 41 procenty. Od září se OPEC dohodl na snížení těžby už celkem o 4,2 milionu barelů denně. Členské země kartelu plní podle agentury Reuters dohodu z více než 80 procent.

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.