Ceny ropy klesly. Kvůli obavám z vývoje ekonomik

Ceny ropy ve středu klesly ke 45 dolarům za barel. Důvody jsou už téměř tradiční - rostoucí obavy z dalšího vývoje světové ekonomiky a zpráva amerického Úřadu pro energetické informace (EIA), podle které zásoby ropy ve Spojených státech amerických v uplynulém týdnu vzrostly.

Podle zprávy EIA zásoby ropy v USA stouply o 700 000 barelů. Zásoby benzinu však klesly o tři miliony barelů, oproti analytiky očekávanému snížení o 400 000 barelů. Poptávka po ropných produktech v USA klesla o 2,1 procenta, protože recese omezila spotřebu. V úterý navíc EIA opět snížila odhad růstu globální poptávky po ropě. Statistika z Číny, která je druhým největším konzumentem ropy na světě po USA, pak ukázala další pokles dovozu ropy do země.

Odpoledne našeho času cena lehké americké ropy klesla o 61 centů na 45,10 dolaru za barel. Ropa typu Brent pak klesla o 42 centů na 43,54 dolarů za barel.

Generální tajemník OPECu Abdalla el-Badrí koncem ledna upozornil na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, že producenti ropy by rádi dostali cenu za barel černého zlata na úroveň 75 až 100 dolarů. Ještě loni v polovině července byly ceny ropy nad 147 dolary za barel. Od té doby ale prudce padaly až na současnou hladinu pod 50 dolarů za barel.

Schůzka OPECu se bude konat v neděli 15. března ve Vídni. OPEC se podílí na světových dodávkách ropy 41 procenty. Od září se OPEC dohodl na snížení těžby už celkem o 4,2 milionu barelů denně. Členské země kartelu plní podle agentury Reuters dohodu z více než 80 procent.

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.