Cenu ropy sráží údaje z Evropy i USA

Světové ceny ropy ve středu po úterním vzestupu oslabily. Dolů je srážely nepříznivé údaje z ekonomiky zemí eurozóny a ze Spojených států, které podkopaly výhled světové poptávky po energii. Cena severomořské ropy Brent v odpoledních hodinách klesla o 70 centů na 118,96 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI oslabila o tři čtvrtě dolaru na 105,40 USD.

Ropu dopoledne podkopaly údaje o poklesu aktivity ve zpracovatelském průmyslu velkých zemí eurozóny v čele s Německem a Francií. Údaje z USA pak ukázaly slabší růst počtu pracovních míst v soukromém sektoru, než se čekalo, a prudký pokles továrních zakázek. V úterý ropu naopak podpořila příznivá zpráva z amerického zpracovatelského sektoru.

K poklesu WTI později přispěly i údaje o vývoji zásob. Zásoby ropy v USA minulý týden stouply o 1,21 milionu barelů na rekordní maximum, zatímco využití rafinerských kapacit se snížilo o 2,7 procentního bodu na 80,3 procenta.

Trh také oslabuje nejistý výhled čínské ekonomiky. Obavy z narušení vývozu ropy z Íránu v posledních týdnech naopak poněkud ustoupily.

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.