Ropa kvůli potížím Španělska obnovila pokles

Světové ceny ropy v pátek obnovily výrazný pokles a severomořská ropa Brent se propadla zpět k 97 dolarům za barel. Ropný trh spolu s akciemi a kurzem eura srážela dolů prohlubující se krize španělských bank a ochlazení nadějí na další monetární stimulaci americké ekonomiky.

Cena Brentu v odpoledních hodinách klesla o zhruba 2,30 dolaru na 97,60 dolaru za barel a během dne sestoupila až na 97,19 dolaru, více než pět dolarů pod čtvrteční denní maximum 102,45 dolaru za barel. Přiblížila se tak pondělnímu minimu za rok a půl na 95,63 USD. Americká lehká ropa WTI zlevnila o dva a půl dolaru na 82,35 dolaru za barel.

Po čtvrtečním prudkém snížení španělského ratingu agenturou Fitch se objevily nepotvrzené zprávy, že Madrid o víkendu požádá eurozónu o pomoc pro své banky. Španělsko by tak bylo čtvrtou zemí měnové unie, která by přijala mezinárodní finanční pomoc.

Ropný trh také dál tíží čtvrteční vystoupení šéfa centrální banky USA (Fed) Bena Bernankeho, který zhatil naděje na brzké kroky ke stimulaci americké ekonomiky. Nepříznivě působily i dnešní údaje o dubnovém poklesu dovozu a vývozu v Německu a USA.

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.