Maďarský MOL buduje val proti Rusům

Maďarský ropný a plynárenský koncern MOL se obává, že by mohl skončit v područí ruské ropné společnosti Surgutněftěgaz. Ta koncem minulého měsíce od rakouské společnosti OMV koupila 21,1 procenta akcií MOL za 1,4 miliardy eur.

Maďary rakousko-ruská transakce zaskočila, neboť o ní neměli ani tušení. Ruský list Kommersant míní, že přerostla v docela slušný skandál.

Představenstvo MOL ruskou akvizici přímo označuje za "nepřátelskou". Tvrdí, že ohrožuje energetickou nezávislost nejen Maďarska, ale i Chorvatska a Slovenska, kde MOL vlastní významné rafinerie. "Zneklidňují nás především nejasné záměry Surgutu a udivuje cena, kterou zaplatil," prohlásil během slyšení v parlamentu šéf MOL Zsolt Hernádi.

Suma 1,4 miliardy eur je totiž skoro dvakrát tak vysoká než současná tržní cena pětinového balíku MOL. Hernádi také upozorňuje, že ruské společnosti investující v cizině se zpravidla nespokojují s menšinovým akciovým balíkem.

Management MOL se tento týden rozhodl konat. Chce zabránit tomu, aby se maďarského "národního šampiona" jednou nepozorovaně zmocnil nějaký "plížící se vetřelec".

Valné hromadě svolané na 23. dubna předloží návrh na změny statutu společnosti. Například o odvolání, respektive jmenování člena představenstva by měla rozhodovat tříčtvrtinová většina hlasů.

Další nové pravidlo by mělo zavázat akcionáře s více než dvouprocentním podílem, aby před každou valnou hromadou představenstvo informovali, kdo má z majetkového podílu "konečný prospěch". Jinak řečeno, vedení chce znát reálné vlastníky. Kdo tuto povinnost obejde, přijde o hlasovací práva, informuje maďarská agentura MTI.

Za společností MOL stojí maďarská vláda. "Zachovat nezávislý MOL je z hlediska národních zájmů životně důležité," nechal se slyšet ministr dopravy a energetiky Csaba Molnár.

Maďarský kabinet se přes ruského velvyslance v Budapešti obrátil na Moskvu s žádostí, aby mu poskytla podrobnější informace o strategických záměrech Surgutněftěgazu v MOL.

Zaskočení Maďaři nyní vytýkají Rakušanům, že je o chystaném obchodu včas neinformovali. "O tom, že OMV prodává svůj podíl v MOL Rusům, jsme se dozvěděli z tisku," dušuje se státní tajemník rakouského ministerstva zahraničí Johannes Kyrle.

"Stěží můžeme věřit, že rakouská vláda nebyla o plánech OMV včas informována," oponuje státní tajemnice maďarského ministerstva zahraničí Marta Feksziová. Rakouská vláda drží v OMV jednatřicetiprocentní akciový balík.

Surgutněftěgaz je ve svých rafineriích v Rusku schopen zpracovat jenom třetinu ropy, kterou vytěží. Proto vyrazil za nákupy podílů v zahraničních rafineriích. V současné době do Maďarska či na Slovensko - na rozdíl od jiných ruských firem - žádnou ropu nevyváží.

MOL v Maďarsku zásobuje tamní trh s pohonnými hmotami z 80 až 85 procent. Na Slovensku, kde ovládá Slovnaft, je to asi 65 procent. Koncern získal silnou pozici ve velkoobchodu s pohonnými hmotami v Česku a Rakousku, kde mu patří 20 - 25 procent trhu.

MOL loni vytěžil přibližně 18 milionů tun ropy a 2,5 miliardy krychlových metrů zemního plynu. Zhruba polovina ropy pochází podle listu Kommersant z Ruska, kde Maďaři mají padesátiprocentní podíl ve společném podniku s firmou Russněfť.

Zdroj: iHNed.cz

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.