Cena ropy opět na maximech

Ropa je na začátku nového týdne nejdražší za poslední tři měsíce. Investoři mají kvůli nejnovějšímu komentáři Izraele k jadernému programu Íránu strach o další omezení dodávek. Místní média totiž psala, že Izrael zvažuje útok na Írán kvůli jeho jaderným zbraním.

Už v pondělí ráno vystoupala cena severomořské ropy Brent na 113,70 dolaru za barel. Během izraelského komentáře k jadernému programu Íránu se pak krátce podívala i přes hranici 114 dolarů. Po poledni navíc cena ropy Brent stoupla o více než dva dolary a vyšplhala se až na 115,11 dolaru za barel, tedy na nejvyšší úroveň od 4. května. Později ale o část zisků přišla. Barel americké lehké ropy WTI podražil o 90 centů na 93,77 dolaru za barel.

Izraelský premiér v neděli za největší hrozbu pro bezpečnost země označil to, že by se Íránu podařilo získat jadernou zbraň. Místní média pak psala, že Izrael údajně zvažuje útok na Írán kvůli jeho jadernému programu před listopadovými prezidentskými volbami ve Spojených státech.

Cenu severomořské ropy navíc podporuje i výhled těžby v Severním moři. Její produkce by se měla v září z 11 věží v oblasti snížit skoro o pětinu, důvodem je plánovaná údržba.

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.