Ceny ropy se drží na svých maximech

Ceny ropy se drží v blízkosti tříměsíčního maxima. Vzhůru je tlačí obavy ohledně dodávek a naděje na opatření na podporu hospodářského růstu ve Spojených státech a Číně. To jsou dva největší spotřebitelé této suroviny na světě.

Cena severomořské ropy Brent se v úterý snížila o 30 centů na 113,30 dolaru za barel. V pondělí uzavřela na 113,60 USD, což představuje její nejvyšší konečnou úroveň od 3. května. Americká lehká ropa WTI zdražila o více než půl dolaru na 93,26 USD.

"WTI roste díky lepším údajům o maloobchodu v USA," uvedl analytik Michael Hewson ze společnosti CMC Markets. Americké ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že maloobchodní tržby v USA v červenci stouply o 0,8 procenta po předchozích třech poklesech za sebou. Tempo růstu bylo nejrychlejší od letošního února a překonalo očekávání analytiků, kteří počítali se zvýšením o pouhých 0,3 procenta.

Obchodníci navíc doufají, že americká centrální banka (FED) tento měsíc ohlásí další kolo kvantitativního uvolňování měnové politiky, aby tak podpořila domácí ekonomiku. Opatření na podporu hospodářského růstu se očekávají rovněž v Číně.

Investoři také pozorně sledují napětí na Blízkém východě, které by mohlo narušit dodávky ropy. Navíc počítají s poklesem těžby ropy v Severním moři.

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.