Ropa Brent klesla pod 115 dolarů

Ceny ropy se pohybují oběma směry. Ropa Brent spadla pod 115 dolarů za barel kvůli signálům oslabování globální ekonomiky.

Tento vývoj bude mít dopad na poptávku. Z trhu však nevymizely ani obavy o dodávky a obchodníci také sledují vývoj počasí v USA. V pátečních odpoledních hodinách se cena severomořské ropy Brent snížila o 25 centů na 114,76 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu naopak zdražila o 54 centů na 96,81 dolaru za barel.

Za celý týden však zřejmě ceny již čtvrtý týden za sebou vykážou zisk. Cenu tlačí vzhůru nižší vývoz z Íránu, pokles dodávek ze Severního moře kvůli pravidelné údržbě ropných zařízení a riziko přerušení těžby v Mexickém zálivu kvůli počasí. Obchodníci také spekulují, že centrální banky ve světě chystají kroky na podporu ekonomického růstu. Tyto faktory zřejmě podpoří ropu i příští týden.

Dnešní statistika z USA ukázala, že zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby v USA v červenci vzrostly, avšak pouze díky letadlům. Bez dopravního sektoru již počtvrté za pět měsíců klesly a nižší byly i zakázky na kapitálové zboží, které jsou měřítkem investičních plánů firem.

Obchodníci sledují bouře v Atlantiku, které by mohly přerušit těžbu ropy a plynu v Mexickém zálivu. Tropická bouře Isaac nyní mírně zesiluje a má zhruba poloviční šanci, že se dostane až do hlavní oblasti těžby. Další bouře Joyce naopak oslabila.

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.