Ropa kvůli Blízkému východu a Španělsku opět roste

Světové ceny ropy ve čtvrtek pokračovaly v růstu kvůli přetrvávajícímu napětí na Blízkém východě a poklesu obav investorů ohledně dluhové krize v eurozóně, za kterým stojí plány španělské vlády na úsporný rozpočet a hospodářské reformy.

Severomořská ropa Brent dopoledne zdražila o 1,23 dolaru na 113,24 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI stoupla o 65 centů na 92,50 dolaru za barel, napsala agentura Reuters.

Španělská vláda oznámila, že se chce v úsporném rozpočtu na příští rok zaměřit více na omezování výdajů, než na zvyšování daní, a hodlá v něm ušetřit 40 miliard eur (zhruba bilion korun). Kabinet zároveň plánuje v příštích šesti měsících předložit 43 návrhů zákonů ekonomických reforem včetně penzijní reformy.

K růstu cen ropy přispěla rovněž zpráva o překvapivém úbytku zásob suroviny ve Spojených státech. Úřad pro energetické informace (EIA), který je součástí amerického ministerstva energetiky, ve středu oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden snížily o 2,45 milionu barelů. Analytici přitom podle agentury Reuters počítali s nárůstem o 900.000 barelů.

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.