Ceny ropy na světových trzích letí prudce vzhůru

Ceny ropy dnes kvůli obavám investorů o dodávky z Blízkého východu prudce stouply a severomořská ropa Brent si nakonec připsala čtyři dolary.

Ropu táhlo vzhůru prudce zvýšené napětí mezi Tureckem a Sýrií a podpořil ji slabý kurz dolaru a růst cen ropných produktů po požáru ve velké americké rafinerii. Brent postupně zvyšoval zisky a na konci dne posílil o zhruba čtyři dolary na 112,20 USD za barel.

Cena americké lehké ropy WTI se zvýšila o 3,57 dolaru na 91,71 dolaru za barel a oživila ze středečního propadu na nejnižší úroveň od začátku srpna.

Napětí mezi Tureckem a Sýrií posílilo obavy o stabilitu celého Blízkého východu.Turecký parlament dnes schválil žádost vlády o mandát pro vojenské operace mimo území Turecka, pokud to bude kabinet považovat za nezbytné. Ankara tak získává na rok možnost pro vojenskou intervenci v Sýrii. Vláda si toto rozhodnutí vymohla po středečním incidentu, při němž střela vypálená ze Sýrie v Turecku zabila pět civilistů. Turecká armáda okamžitě zahájila odvetnou operaci cílenou na pozice syrských vládních jednotek za hranicí.

Cenu ropných produktů zvýšil nový požár v rafinerii, což se odrazilo i na ceně ropy. Ve středu vypukl požár v texaském komplexu Baytown, který patří koncernu Exxon Mobil a je největší americkou rafinerií.

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.