Ropa dál zlevňuje, trh reaguje na údaje z Číny

Ceny ropy na světových trzích v pondělí klesaly a americká lehká ropa poprvé v letošním roce sestoupila pod 90 dolarů za barel.

Trh reagoval hlavně na známky zpomalování růstu v Číně a signály vysoké nabídky a nízké poptávky na trhu. Náladu investorů podkopávají i možné dopady automatických rozpočtových škrtů v USA.

Cena severomořské ropy Brent klesla v závěru o 31 centů na 110,09 dolaru. Brent oslabuje pátý den po sobě a proti letošnímu únorovému maximu 119,17 USD je levnější o více než sedm procent. Americká lehká ropa WTI skončila poklesem o 56 centů na 90,12 dolaru a během dne se propadla na zhruba 99,70 USD.

Sektor služeb v Číně rostl v únoru nejpomalejší tempem za pět měsíců a na mnohaměsíční minima se zpomalil i růst průmyslové aktivity. Slabá poptávka po ropě v USA a Evropě nyní podle analytiků neodpovídá vysokým dodávkám na trh. Loni byla poptávka po ropě v USA nejnižší od roku 1996 a zásoby ropy tam jsou nyní o devět procent vyšší než před rokem.

Americký prezident Barack Obama podepsal nařízení, kterým se začnou uplatňovat automatické rozpočtové škrty v rozsahu asi dvou procent celkových výdajů. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) by mohly škrty snížit letošní růst americké ekonomiky o půl procentního bodu, což by mohlo oslabit globální poptávku po ropě.

Experti se ale spíše než skutečného dopadu relativně mírných škrtů bojí vlivu dramatizovaných zpráv o těchto dopadech na náladu na trhu.

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.