Ropa letos zůstane u 50 dolarů, tipují experti
17. 04. 2009
Cena ropy se bude celý letošní rok pohybovat - s menšími odchylkami - okolo 50 dolarů za barel, odhadují analytici. Přestože v prvním čtvrtletí zastavila prudký cenový pád, který prožila loni v druhém pololetí, k vysokým hodnotám přesahujícím 140 dolarů se jen tak nevrátí. S nižšími zisky se budou muset spokojit i země kartelu OPEC.
"Růst ke 100 dolarů za barel pokládáme za téměř vyloučený zejména v důsledku nadále nízké poptávky a vysokých zásob," říká analytik Saxo Bank Radim Dohnal.
I ropní magnáti si uvědomují globální recesi, jež postihuje jejich největší odběratele. "Padesát dolarů za barel je při momentálním stavu světové ekonomiky rozumná cena," řekl například začátkem měsíce katarský ropný ministr Abdullah bin Hamad al-Attiyah.
Cena americké lehké ropy WTI včera mírně klesla na 49,2 dolaru za barel. Dolů míří celý tento týden, od pondělka ztratila tři dolary. Cena černého zlata se od začátku měsíce pohybuje okolo 50 dolarů za barel a podle odhadů odborníků se této úrovni příliš nevzdálí ani po zbytek roku. "Do konce roku se bude nejpravděpodobněji obchodovat v pásmu 45 až 60 dolarů za barel. Nelze však vyloučit pokles až na 32 za barel," říká Dohnal.
"V nejbližších měsících již nepočítáme s variantou, že by cena poklesla ke 33 dolarům," odhaduje analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. Cena komodity se podle něj bude i nadále pohybovat 40 až 60 dolary za barel.
Cena ropy zažila v uplynulém půlroce značné výkyvy. Zatímco v půlce loňského července stála přes 147 dolarů, v prosinci se propadla až ke 32 dolarům. Ropný kartel OPEC se opakovaným snižováním těžby snažil vyhnat cenu nahoru.
Příjmy těžařů OPEC se letos rozhodně ztenčí. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) odhaduje, že by země OPEC mohly letos za prodej ropy utržit kolem 476 miliard dolarů. To není ani polovina loňských příjmů.
Příští rok by to již díky očekávanému oživení globální ekonomiky mohlo být asi 598 miliard dolarů.
S aktuální cenou černého zlata však může ještě značně zahýbat kurz dolaru. "Obavy ohledně bezpečnosti americké měny již vyjadřují i země, jako jsou Čína a Rusko. Pokud by došlo k dramatickému poklesu, potom by dolarová cena ropy mohla reagovat i mnohem výraznějším růstem," upozornil Čermák. Z krátkodobého pohledu je pro cenu pozitivní blížící se motoristická sezona, která by měla částečně podpořit stranu poptávky. Oživení akciových trhů motivuje řadu investorů k návratu k rizikovějším investicím.
Pokles poptávky po ropě je však zatím cítit napříč odvětvím. EIA ve středu oznámil, že americké ropné zásoby v uplynulém týdnu vystoupily na svou nejvyšší úroveň od září 1990. Využití amerických rafinerií kleslo o 1,4 procenta a je na 80,4 procenta jejich kapacity.
Klesající poptávka a prudký růst zásob se výrazně projevuje i na úrovni produkce v USA. Počet těžebních věží se tam v uplynulém pololetí propadl ze zhruba 400 na polovinu. "Nízké ceny vyvolávají omezování těžby a pokles investic v oblasti průzkumu a rozvoje nových nalezišť, což cenu ropy podporuje ve střednědobém a dlouhodobém horizontu," řekl Čermák.
Zdroj:iHNed.cz