Možný útok na Sýrii zvedá cenu ropy

Ceny ropy ve čtvrtek výrazně vzrostly, protože se zvýšily vyhlídky na vojenský úder proti Sýrii. Trh se chystá na možnost brzkého zásahu a investoři před víkendem nakupují, aby rušili krátké pozice, v nichž sázeli na pokles cen. Ropu mírně posílily i údaje z amerického trhu práce.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17.30 SELČ získala přes jeden dolar a vyhoupla se na 116,40 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI posílila o dva dolary na zhruba 110,40 USD.

Ropný trh se připravuje na to, že USA povedou proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada úder za jeho údajné nasazení chemických zbraní proti civilistům. Americký Kongres bude o zásahu proti Sýrii hlasovat příští týden.

Americkou ropu paradoxně posílily slabé údaje z trhu práce. Naznačily totiž, že by centrální banka USA (Fed) mohla začít s omezováním svého programu na podporu ekonomiky později než tento měsíc, jak se všeobecně předpokládá.

Cena Brentu se minulý týden v reakci na záměr USA a dalších zemí zakročit proti Asadovu režimu vyhoupla na šestiměsíční maximum nad 117 dolarů a WTI se dostala až na dvouletý vrchol nad 112 dolarů. Později trh mírně oslabil, protože hrozba zásahu se nejevila jako bezprostřední.

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.