Ropa Brent posiluje druhým dnem

Ropa Brent v pondělí na burze ICE Futures Europe posiluje druhým dnem poté, co zprávy ukázaly, že Írán a dalších šest vyjednávacích států nebyli schopni najít shodu kolem omezení íránského nukleárního programu.

Futures na ropu Brent posílil o 0,6% a WTI americká lehká ropa o 0,3%.

Poté, co rozhovory mezi íránskou stranou, zástupci bezpečnostního výboru OSN a Německa v Ženevě nevedly k nalezení shody, byl šéfem vyjednávacího týmu určen Yukiya Amano z Mezinárodní agentury pro energetickou energii.

Cílem vyjednávání, které by vedlo k vyřešení 10 let trvající patové situace, je přimět Írán omezit sporný nukleární program.

Cena ropy současně posílila v souvislosti s pozitivními údaji kolem růstu průmyslové produkce v Číně v měsíci říjnu.

V rámci posledního obchodního dne minulého týdne cena ropy Brent vzrostla o 1,6% na nejvyšší úroveň od 28.října poté, co americký ministr zahraničí, John Kerry, ve svém projevu zbagatelizoval šance na dosažení dohody s Íránem.

Od července roku 2012, kdy Spojené státy společně s Evropskou unií přitvrdily sankce vůči Iránu kvůli jeho nukleárnímu programu se sporným původem, klesla produkce ropy ve zmíněné zemi o 16%.

Dle opakujících se prohlášení íránské strany je jaderný program této země zaměřen na podporu domácí energetické politiky a využití ve zdravotnictví. Oproti tomu jsou oponující státy přesvědčeny, že cílem je vojenské využití.

V případě uzavření dohody by cena ropy Brent klesla pod úroveň 100 dolarů za barel.

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.