Ropa klesla na nové pětileté minimum

 

Světové ceny ropy v pondělí opět výrazně klesly a severomořská ropa Brent poprvé za více než pět let sestoupila pod 67 dolarů za barel. Investoři tím reagují na předpovědi pokračujícího převisu nabídky nad poptávkou a dalšího cenového poklesu. Tento postoj plyne zejména z rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) těžbu navzdory výraznému poklesu cen neomezovat.

Brent zlevnil až na 66,09 dolaru za barel, což byla nejnižší úroveň od října 2009, a na páteční závěr ztrácel téměř tři dolary. Americká lehká ropa WTI ztratila 2,66 dolaru na 63,18 USD, a sestoupila tak na nové minimum od července 2009.

 Americká investiční banka Morgan Stanley předpověděla, že průměrná cena ropy Brent v příštím roce klesne na 70 dolarů, což je 28 dolarů pod její dosavadní předpovědí. Během příštího roku by přitom ropa mohla zlevnit až na 43 dolarů, upozorňuje banka.

 "Bez intervence OPEC hrozí trhu nerovnováha, převis nabídky nad poptávkou bude pravděpodobně vrcholit ve druhém čtvrtletí příštího roku," uvedl analytik banky Adam Longson. Odhad průměrné ceny ropy Brent pro rok 2016 Morgan Stanley snížila o 14 dolarů na 88 dolarů.

Také šéf kuvajtské státní ropné společnosti dnes předpověděl, že ceny ropy zůstanou nejméně šest měsíců kolem 65 dolarů za barel.

 

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.