Ropa je nejdražší od začátku roku

Světové ceny ropy včera opět o něco vzrostly a dostaly se přechodně na nejvyšší úroveň letošního roku k blízkosti 55 dolarů za barel. Ropu nadále podporují oživující akciové trhy a naděje na příchod ekonomického oživení, které zvýší globální poptávku po energii.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate podražila na newyorské komoditní burze až na 54,83 dolaru za barel, tedy nejvýše od loňského listopadu. Po 15. hodině však mírně klesla na 54,29 dolaru. Severomořská ropa Brent se v Londýně obchodovala kolem 54,50 dolaru.

Zdražování suroviny dál podporuje růst světových akciových trhů. Akcie v západní Evropě včera vystoupily nejvýše za téměř čtyři měsíce v nadějích na příznivé výsledky zátěžových testů amerických bank.

Růst ceny ropy však stimuluje i celkově slabší kurz amerického dolaru. Slabší dolar může podpořit poptávku po ropě a dalších komoditách obchodovaných v dolarech.

V posledních několika dnech ropa zdražuje díky příznivým makroekonomickým údajům ze Spojených států, Evropy a Asie. Její cenu podpořily také informace, podle nichž ropný kartel OPEC plní dohodu o omezení těžby z 84 procent, tedy nebývale disciplinovaně.

Loni v létě cena ropy vystoupila na maximum téměř 150 dolarů za barel, poté však kvůli globální hospodářské krizi klesla v zimě až ke 30 dolarům. V posledních týdnech se cena suroviny stabilizovala kolem 50 dolarů za barel a nyní ve vyhlídkách na ukončení recese postupně narůstá.

Zdroj: Hospodářské noviny

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.