Venezuela pokračuje ve znárodňování ropy

Venezuelský parlament schválil zákon, podle kterého bude snazší rychle znárodnit dodavatele ropných služeb. Vláda Huga Chaveze tak pokračuje ve znárodňování důležitých ekonomických sektorů. Zabavování majetku začalo v pátek. ˙ Chávez již před dvěma lety znárodnil hlavní ropné pole v hodnotě několika miliard dolarů. Nyní se zaměřil na menší společnosti, kterým není vláda schopná kvůli prudkému poklesu cen ropy splácet své závazky.
Ropa tvoří 93 procent vývozních příjmů země. Od loňského červnového rekordu však ceny klesly již o 61 procent a ve čtvrtek se obchodovaly kolem 57 dolarů.
Nový zákon umožňuje vládě odškodnit majitele firem za zabavení majetku pouze obligacemi, a ne hotovostí. Vláda hodlá co nejdříve zveřejnit seznam firem, které podle nového zákona převezme. Zřejmě to budou převážně firmy, vůči kterým má venezuelská státní ropná společnost největší závazky a které se kvůli tomu dostaly do vážným finančních problémů. Chávez ještě před svým prvním zvolením do funkce v roce 1998 přislíbil, že zvrátí privatizaci uskutečněnou předchozími vládami a stát převezme kontrolu nad důležitými sektory ekonomiky.
Zdroj: iHNed.cz

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.