Ropa opět zdražuje, šok z prezidentských voleb v USA vyprchává

Světové ceny ropy dnes postupně smazaly počáteční ztráty, které utrpěly v reakci na vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Během odpoledne už tak ropa znovu zdražovala. Trh oživil po šoku z nečekaného výsledku voleb spolu se stabilizací na ostatních finančních trzích.

Cena severomořské ropy Brent kolem 18:40 SEČ vykazovala růst zhruba o 1,3 procenta na 46,64 USD za barel a vymanila se z ranního propadu. Ten činil více než tři procenta a ropa při něm sestoupila na minimum za tři měsíce. Americká lehká ropa WTI překonala čtyřprocentní ztrátu a odpoledne již vykazovala růst. Kolem 18:40 SEČ to bylo asi o 1,4 procenta na 45,65 USD. 
Finanční trhy se zotavily z počátečních otřesů, v nichž se investoři zbavovali rizikových aktiv, jako jsou akcie, dolar či komodity. Odpoledne již americké akcie vykazovaly růst a zpevňoval i dolar. 
Analytici vidí v Trumpově volebním vítězství možnost jak poklesu, tak i růstu cen ropy. Trump slibuje podporovat růst domácí těžby ropy, což by tlačilo světové ceny stejně jako v minulých letech dolů. Opačně by ale mohl působit posun americké politiky vůči Íránu. Trump kritizoval dohodu Západu s Teheránem, která Íránu umožnila zvýšit vývoz ropy.  

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.