OPEC schválil první snížení těžby ropy za osm let, ceny prudce rostou

Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve středu na vrcholné schůzce ve Vídni schválili první snížení těžby od roku 2008. Informoval o tom katarský ministr energetiky a prezident OPEC Muhammad Sálih Sadá. Dohoda je podle zdroje v souladu s návrhem, na kterém se členové kartelu shodli v září v Alžírsku. Nový strop těžby by tak měl činit 32,5 milionu barelů denně. Nyní kartel těží asi 33,6 milionu barelů denně. Ceny ropy se v reakci na dohodu vydaly prudce vzhůru.

Dohoda podle prezidenta OPEC vstoupí v platnost v lednu. Sadá uvedl, že Saúdská Arábie, které je klíčovým členem kartelu, sníží těžbu o 486 tisíc barelů denně. Upozornil také, že Indonésie se místo připojení k dohodě o snížení těžby rozhodla pozastavit své členství v OPEC. 
Rusko, které nepatří mezi členy OPEC, je podle prezidenta kartelu připraveno snížit těžbu o 300 tisíc barelů denně. Saúdská Arábie i Rusko v současnosti těží přes deset milionů barelů denně. 
Cena severomořské ropy Brent se vyšplhala těsně nad 50 dolary za barel. Připisovala si tak zhruba osm procent. V úterý se kvůli nejistotě ohledně dosažení dohody propadla o téměř čtyři procenta. 
 

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.