Cena ropy nečekaně klesala

Ceny ropy na světových trzích včera klesaly, a nenavázaly tak na relativně silný růst z minulého týdne. K růstu cen nepřispěla ani zpráva, že militantní jednotky v Nigérii poškodily ropovod v deltě řeky Niger. Trh si naopak všímal nadcházející schůzky kartelu OPEC, která se bude konat ve čtvrtek ve Vídni.

Krátce po 17:00 se barel WTI prodával za zhruba 61,10 USD a proti pátku se cena snížila asi o půl dolaru. Podobně severomořská ropa Brent zlevnila na 60,20 USD. Objemy obchodů ale byly slabší, protože ve Spojených státech se kvůli svátku neobchodovalo.

OPEC bude ve čtvrtek jednat o situaci na trhu, předpokládá se však, že nechá těžbu beze změn. V rámci kartelu se sice objevují názory, že by OPEC mohl těžbu snížit, většina zemí chce ale vyčkat, zda růst cen z posledních dnů vydrží.

Ropa za minulý týden zdražila asi o 9,5 procenta, hlavně kvůli problémům v několika amerických rafineriích. Podpůrným faktorem je i situace v Nigérii, kde se bojuje už několik let. Včera povstalci zaútočili na ropovod americké Chevron.

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.