Ceny ropy ve čtvrtek klesaly, přispěl tomu silný dolar

Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek pokračovaly v poklesu, dolů je tlačil zejména silný dolar. Ten začal výrazně zpevňovat po středečním oznámení americké centrální banky (Fed), která avizovala rychlejší zpřísňování měnové politiky, než s jakým dosud počítali analytici. Silnější dolar zvyšuje ceny ropy a dalších komodit z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podkopává poptávku.

Cena severomořské ropy Brent se kolem 17.00 SEČ prodávala za 53,50 USD za barel, a proti středečnímu závěru tak ztrácela asi 0,7 procenta. Cena americké lehké ropy WTI klesala dvojnásobným tempem, ztrácela 1,5 procenta a pohybovala se kolem 50,30 dolaru za barel. 
 

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se nedávno s dalšími předními těžaři dohodla na snížení produkce suroviny s cílem podpořit její ceny. Pokud se OPEC bude držet schválené strategie, mohl by už v prvním čtvrtletí příštího roku být na trhu ropy nedostatek. V takovém případě by se ceny mohly vyšplhat až nad 60 dolarů za barel, předpovídají analytici společnosti ANZ.  

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.