Plán ropného kartelu nabourali Američané, tamní těžaři se vracejí na trh. Cena ropy se propadá

Po období stálého růstu začal na trzích s ropou propad. Černé zlato odepisuje přes 4 procenta.
Na trh se začal vracet nepřítel ropného kartelu v podobě amerických těžařů z břidlic a cenám nesvědčí ani silný dolar. Irák navíc ohlásil rekordní export.
Zvýšená produkce Američanů by tak mohla vykompenzovat snížení těžby kartelu OPEC a ceny ropy by zase mohly začít klesat. Zdražování benzinu i nafty v Česku by se zastavilo.

Američtí těžaři se začínají probouzet z dlouhého spánku. Období výjimečně levné ropy pomalu končí a těžařům z druhého břehu Atlantiku se tak začíná vyplácet navyšování produkce. Současná snaha kartelu OPEC o omezení těžby tak může přijít vniveč.

Během pondělí cena ropy Brent po čtyřech dnech růstu v průměru o tři procenta zahájila pokles. Odepisuje kolem čtyř procent a obchoduje se za 54,78 dolaru. Nejinak na tom je i texaská ropa WTI. Hlavní důvody poklesu jsou tři. Američtí těžaři, silný dolar a rekordní vývoz ropy z Iráku.

Země OPEC i další producenti se už v prosinci domluvili na zmrazení těžby. V prosinci tak poprvé od loňského května došlo k poklesu těžby ropy o 200 tisíc barelů na 34,18 milionu barelů denně. Trh reagoval růstem ceny černého zlata, která během několika dní podražila ze 44 na 54 dolarů za barel.

Růst ceny ovšem pro ropný kartel znamená paradoxně i zásadní problém. Těžit ropu z břidlic se při této ceně vyplatí i americkým těžařům, což ale tlačí její cenu zase zpět dolů. 

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.