Ceny ropy dál mírně klesají v pochybách o snížení těžby

Světové ceny ropy zůstávají na počátku týdne pod tlakem a v pondělí odpoledne mírně ztrácely. Na ropném trhu přetrvávají pochybnosti, zda velké těžařské země dodrží sliby snižování těžby. Ceny oslabují i kvůli očekávání, že těžba ropy ve Spojených státech letos obnoví růst.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17:15 SEČ klesla o pět centů na 55,40 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI oslabila o deset centů na 52,27 dolaru za barel.

Kartel OPEC se loni dohodl, že od 1. ledna omezí produkci o celkem 1,2 milionu barelů denně a minulý měsíc k podobné dohodě přesvědčil některé významné těžařské země mimo organizaci v čele s Ruskem. Saúdská Arábie a někteří další producenti sice už těžbu a vývoz začaly snižovat, celkově ale produkce zůstává vysoká a zásoby v řadě oblastí světa jsou nadále v blízkosti rekordních maxim, uvedla agentura Reuters.

Ropu oslabilo i vyjádření saúdskoarabského ministra energetiky Chálida Fálila, podle něhož těžařské země z OPEC a mimo ni zřejmě neprodlouží prosincovou dohodu na omezení těžby ze dohodnuté šestiměsíční období. Fálil očekává, že globální zásoby ropy během prvního pololetí klesnou tak, jak se předpokládá. 

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.