Ceny ropy díky slabšímu dolaru mírně rostly

Světové ceny ropy v úterý mírně rostly, z denních maxim ale sestoupily. Část zisků dosažených díky slabšímu dolaru a příslibu Rijádu snižovat produkci smazaly předpovědi růstu těžby v Rusku a Spojených státech a přetrvávající pochybnosti, zda velké těžařské země dodrží sliby snižování těžby.

Cena severomořské ropy Brent kolem 19:10 SEČ stoupla o několik centů na 55,90 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zpevnila o 0,8 procenta na 52,72 dolaru za barel. Během dne ceny získávaly až dvě procenta a Brent se vyhoupl na 56,95 USD. 
Ropa zpočátku výrazně získávala díky prudkému poklesu dolaru, který investorům zlevňuje nákupy suroviny. Anketa agentury Reuters u analytiků ale ukázala, že ruská ropná těžba letos dosáhne dalšího postsovětského maxima. Zřetelně roste rovněž ropná produkce v USA 
Kartel OPEC se dohodl, že od 1. ledna omezí produkci o celkem 1,2 milionu barelů denně a minulý měsíc k dohodě přibral některé významné těžařské země mimo organizaci v čele s Ruskem. Saúdská Arábie a někteří další producenti sice už těžbu a vývoz začaly snižovat, celkově ale produkce zůstává vysoká a zásoby v řadě oblastí světa jsou nadále v blízkosti rekordních maxim. 

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.