Cena ropy klesla na týdenní minimum, trhy očekávají obnovení růstu těžby v USA

Světové ceny ropy ve středu oslabily a sestoupily na týdenní minima. Ropný trh předpokládá, že nedávný růst cen povede k oživování ropné produkce ve Spojených státech v době, kdy ostatní těžaři v čele s kartelem OPEC budou usilovat o snížení přebytků na trhu.

Cena severomořské ropy Brent kolem 18:30 středoevropského času klesla o 1,8 procenta na 54,42 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zlevnila o 1,9 procenta na 51,48 dolaru za barel. Oba druhy ropy se tak dostaly na nejnižší úrovně od 11. ledna, uvedla agentura Reuters.

Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA v úterý předpověděl, že těžba břidlicové ropy v USA v únoru po tříměsíčním poklesu obnoví růst. Ropné firmy díky vzestupu cen na maxima za téměř rok a půl zvýšily vrtnou aktivitu.

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v prosinci snížila o 200 000 barelů na 34,18 milionu barelů denně, a předznamenala tím letošní směřování ke snížení přebytků suroviny na trhu v tomto roce. Produkce zaznamenala první pokles od května a sestoupila z rekordních 34,38 milionu barelů denně, kde byla v listopadu. K poklesu přispělo mimo jiné snižování saúdskoarabského exportu. 

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.