Cena ropy roste po zpřesnění odhadů IEA o těžbě za poslední měsíce roku 2016

Cena ropy se ve čtvrtek vzpamatovala z předchozího poklesu poté, co Mezinárodní energetická agentura (IEA) uvedla, že podmínky na trhu s ropou se zpřísňovaly ještě před dohodou organizace OPEC o omezení těžby ropy. 
Cena ropy letos zatím kolísá v naději na plnění závazků zemí OPEC o omezení produkce ropy, která je však ohrožována obavami z rostoucí těžby břidlice v USA. 
Cena ropy Brent vzrostla o 50 centů na 54,42 USD za barel a cena ropy WTI se zvýšila o 40 centů na 51,48 USD za barel. 
IEA uvedla, že zatímco je příliš brzy odhadnout, do jaké míry se členům OPEC podaří plánované škrty dodržet, je nutno podotknout, že komerční zásoby ropy v rozvinutých zemích v listopadu klesly již čtvrtý měsíc v řadě a další pokles se očekává i za prosinec. 
Agentura výrazně zvýšila svůj odhad růstu poptávky za rok 2016 a dodala, že stoupající poptávka sama o sobě pomalu zpřísňovala podmínky na globálním trhu s ropou. 
I tak analytici zdůrazňují, že dodržení slibů OPEC je pro další vývoj klíčový i s ohledem na narůstající produkci ropné břidlice v USA. 
Ředitel IEA Fatih Birol ve švýcarském Davosu uvedl, že v roce 2017 by se těžba ropy z břidlice v USA mohla dostat až na 500 000 barelů denně, což by znamenalo nový rekord.  

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.