Ceny ropy se zvyšují, pomáhá jim dohoda o omezení těžby

Ceny ropy v úterý obnovily růst. Obchodníci tak reagují na známky dodržování dohody o omezení produkce suroviny, jak se na ní koncem loňského roku domluvili členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další těžařské státy. Kolem 18:00 SEČ vykazovala cena severomořské ropy Brent nárůst o 0,9 procenta na 55,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 1,3 procenta na 53,45 dolaru za barel.

Členové OPEC se loni s několika dalšími předními těžařskými zeměmi dohodli, že od ledna omezí produkci ropy o téměř 1,8 milionu barelů denně. Komise, která monitoruje dodržování dohody, v neděli uvedla, že těžba se už snížila asi o 1,5 milionu barelů denně. 
Světové zásoby ropy navíc podle údajů společnosti Bernstein Energy již v posledním čtvrtletí loňského roku klesly o 24 milionů barelů na 5,7 miliardy barelů.

Růst cen ropy by ale podle analytiků měla brzdit stoupající těžba ve Spojených státech. Od poloviny loňského roku produkce ropy v USA stoupla o více než šest procent. Vrátila se tak na úrovně z konce roku 2014, kdy vysoké dodávky americké ropy přispěly k výraznému poklesu cen suroviny na světových trzích.  

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.