Ceny ropy se dál zvyšují, Brent je nad hranicí 56 dolarů

Ceny ropy v pátek na světových trzích pokračovaly v růstu, severomořský Brent se tak dostal vysoko nad 56 dolarů za barel. Přispěly k tomu zejména zprávy, které potvrdily, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další státy mimo kartel plní dohodu o snížení těžby, která vstoupila v platnost na začátku roku. Omezování těžby je dokonce rychlejší, než analytici očekávali. 
Kolem 16:50 SEČ cena severomořské ropy Brent posilovala o 1,9 procenta a pohybovala se kolem 56,68 USD za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala růst o 1,8 procenta na 53,96 dolaru za barel. 
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) uvedla, že OPEC v lednu plnil slib snížení těžby už z 90 procent. Někteří producenti, například Saúdská Arábie, podle agentury zřejmě omezili těžbu mnohem víc, než se po nich požaduje. Při posledním snižování těžby v roce 2009 OPEC na začátku plnil slib jen asi z 60 procent. 
IEA se domnívá, že pokud budou těžební země pokračovat ve snižování produkce ropy stejně jako v lednu, pak by kombinace omezení těžby a růstu poptávky měla pomoci zmírnit rekordní převis ropy na trhu v příštích šesti měsících asi o 600.000 barelů denně. IEA také zvýšila výhled růstu poptávky po ropě na letošní rok o 100.000 barelů na 1,4 milionu barelů denně.  

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.