Ceny ropy pokračují v propadu, WTI klesla pod 50 dolarů

Světové ceny ropy ve čtvrtek navázaly na středeční pětiprocentní propad a sestoupily na nová letošní minima. Trh je stále pod tlakem údajů o výrazném nárůstu zásob suroviny ve Spojených státech, které vytlačily ceny z jejich několikaměsíčního úzkého rozpětí. Americká ropa WTI sestoupila pod hranici 50 dolarů za barel. 
Severomořská ropa Brent kolem 15:50 SEČ ztrácela 0,9 procenta na 52,60 dolaru a během dne sestoupila až na 51,60 USD, minimum od 1. prosince. Americká lehká ropa WTI se nacházela kolem 49,72 USD se ztrátou 1,1 procenta, předtím se propadla až na 48,79 USD. 
Zásoby ropy na americkém trhu se minulý týden zvýšily o 8,2 milionu barelů na rekordních 528,4 milionu barelů. Jejich nárůst byl zhruba čtyřnásobný ve srovnání s očekáváním analytiků. Zásoby se přitom zvýšily už devátý týden za sebou. 

Neustálý růst zásob na největším světovém trhu naznačuje, že vysoké zásoby přetrvají i navzdory snižování dodávek. Od přelomu listopadu a prosince, kdy se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další těžařské země dohodly na omezení produkce, se ceny ropy pohybovaly ve velmi úzkém pásmu. Trh dosud odolával každotýdenním zprávám o zvyšování zásob v USA v naději, že snížení těžby se nakonec projeví i v zásobách. 
Snahu OPEC podpořit ceny ropy omezením dodávek na trh podkopává růst těžby ropy z břidlicových ložisek v USA. Zásoby ropy v USA od počátku roku vzrostly o 50 milionů barelů. 

 

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.