Ceny ropy klesly na nová minima za tři a půl měsíce

Ceny ropy na světových trzích v úterý sestoupily na nová minima za tři a půl měsíce a navázaly na propad z minulého týdne. Ropný trh oslabila zpráva Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), podle níž světové zásoby navzdory omezování těžby dál rostou a Saúdská Arábie v únoru nečekaně zvýšila produkci.

Severomořská ropa Brent kolem 18:40 SEČ oslabila o 1,2 procenta na 50,70 dolaru za barel a předtím spadla až na 50,33 USD. minimum od 30. listopadu. Cena americké lehké ropy WTI klesla o 1,6 procenta na 47,58 dolaru a sestoupila až na 47,28 USD. Minulý týden ceny klesly o více než osm procent a zaznamenaly nejhlubší týdenní sestup za čtyři měsíce. 
Saúdská Arábie podle oficiální zprávy OPEC minulý měsíc svou těžbu zvýšila zpět nad deset milionů barelů denně, a zdůvodnila to tím, že v lednu svou produkci snížila výrazně více, než po ní dohoda OPEC o omezení těžby vyžadovala. Investory zpráva o růstu produkce největšího těžaře na světě výrazně znervóznila. 
Ceny ropy v propadu posledních dní už zvrátily takřka všechny zisky, jichž dosáhla po dohodě OPEC na snížení těžby z konce listopadu. Krok OPEC a několika dalších zemí měl stabilizovat ceny odčerpáním přebytečných zásob, dnes ale OPEC připustila, že zásoby v průmyslovém světě v lednu dál rostly. 
Trend růstu zásob je nejviditelnější v USA, kde zásoby na trhu rostly už osmý týden po sobě. Minulý týden se podle analytiků zásoby znovu zvýšily, uvedla agentura Reuters. Oficiální vládní údaje o vývoji zásob v USA vyjdou ve středu.  

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.