Ceny ropy oživily z propadu, podpořil je pokles zásob v USA

Ceny ropy na světových trzích ve středu oživily z propadu, v němž v minulých dnech sestoupily na minima za více než tři měsíce. Ropný trh podpořil překvapivý pokles zásob na americkém trhu a předpověď Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle níž by omezování těžby ropy v rámci OPEC mohlo brzy smazat globální přebytek dodávek a vést ke vzniku deficitu vůči poptávce.

Severomořská ropa Brent kolem 17:00 SEČ zpevnila o 1,4 procenta na 51,64 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI vzrostla o 1,6 procenta na 48,48 dolaru. Minulý týden ceny klesly nejvíce za poslední rok a zvrátily takřka všechny zisky, jichž dosáhly po dohodě OPEC na snížení těžby z konce listopadu. 
Zásoby ropy v USA se minulý týden podle vládních údajů po devíti týdnech růstu nečekaně snížily. Klesly o 237.000 barelů, zatímco analytici oslovení agenturou Reuters očekávali zvýšení o 3,7 milionu barelů. 
IEA dnes uvedla, že světové zásoby ropy v lednu navzdory snižování těžby u zemí OPEC po půlroce poklesu vzrostly. Dodala ale, že pokud členské země budou uplatňovat produkční škrty i nadále, mohl by se trh dostat ještě v prvním pololetí do deficitu půl milionu barelů denně.  

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.