Ceny ropy klesají, Brent je těsně nad 50 dolary za barel

Ceny ropy v pondělí obnovily pokles a severomořský Brent se drží jen těsně nad hranicí 50 dolarů za barel. Vliv na pokles má nejistota, zda bude omezení těžby v členských i nečlenských zemích OPEC pokračovat i po skončení prvního pololetí, do kdy platí nynější dohoda.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17:00 SELČ odepisovala asi 1,2 procenta na zhruba 50,20 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI se prodávala o 1,4 procenta levněji za zhruba 47,30 USD. 
Společný výbor ministrů ze zemí OPEC i mimo tuto organizaci se v neděli dohodl, že je potřeba prozkoumat, zda by dohoda o snížení těžby měla být prodloužena o šest měsíců. OPEC a dalších 11 těžebních zemí se v prosinci zavázalo snížit produkci o téměř 1,8 milionu barelů denně. 
Zatímco řada členských zemí OPEC se vyslovila pro prodloužení restrikcí na těžbu, Rusko se zatím zdráhá rozhodnout. Ministr energetiky Alexandr Novak v neděli řekl, že na rozhodnutí je příliš brzy. Upozornil, že dohoda funguje dobře a že je dodržována z 94 procent. Světové zásoby ropy se podle něj ve druhém čtvrtletí sníží. 
Na trhu se tak rozmáhá skepse. K tlaku na ceny ropy nyní přispěl i fakt, že s vyššími cenami roste i nabídka na trhu v USA, kde energetické firmy těžbu zvyšují.  

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.