Ropa zdražuje, Brent je zpět nad 51 USD, z části kvůli Libyi

Ceny ropy se v úterý výrazně zvýšily. Severomořský Brent se tak vrátil nad hranici 51 dolarů za barel. Jedním z důvodů je narušení dodávek suroviny z Libye a spekulace, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by mohla prodloužit dohodu o omezení těžby až do konce roku, aby podpořila růst ceny ropy.

Brent kolem 16:50 SELČ přidával 1,2 procenta na 51,35 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala růst o 1,1 procenta na 48,25 dolaru za barel. 
Růst cen ropy stále brzdí vyšší těžba v USA a očekávání, že zásoby ropy v zemi dál porostou. To naznačuje, že na globálním trhu přetrvává převis nabídky nad poptávkou, který od poloviny roku 2014 způsobil citelný propad cen ropy. 
Těžba ropy v Libyi podle tamních zdrojů klesla o více než třetinu, respektive o 252.000 barelů denně. Důvodem je blokování těžby na dvou polích. 
Íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne poznamenal, že je možné, že OPEC prodlouží dohodu o snížení těžby. Ázerbájdžán poté oznámil, že je připraven připojit se k prodloužení dohody o omezení těžby do konce letošního roku.

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.