Ceny ropy po čtvrtečním propadu mírně oživily

Ceny ropy na světových trzích v pátek po čtvrtečním těžkém propadu kolísaly a nakonec mírně oživily. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další země ve čtvrtek podle očekávání prodloužily omezení těžby o devět měsíců, podle investorů to ale k dostatečnému snížení světových zásob vytěžené ropy stačit nebude.

Severomořská ropa Brent kolem 17:45 SELČ posílila o čtvrt procenta na 51,60 dolaru za barel, americká lehká ropa WTI získala 0,6 procenta na 49,20 dolaru. Za celý týden Brent ztratil asi čtyři procenta a WTI oslabila o 2,5 procenta. 
Těžařské země byly přesvědčeny, že jejich krokem se zásoby ve světě postupně sníží na pětiletý průměr, zejména když půlroční plnění této dohody bylo takřka stoprocentní. Propad cen tak byl pro OPEC šokem. 
Trh ale vzhledem k signálům z OPEC doufal, že se na poslední chvíli podaří sjednat dohodu o důraznějších krocích. Předtím se totiž objevovaly právy, že omezení těžby by mohlo být hlubší a že by se mohlo prodloužit o 12 měsíců. 
Ceny tak proti čtvrtku ztratily asi čtyři procenta.

Původní dohodu OPEC a další země uzavřely na konci loňského roku, což tehdy vytlačilo ceny ropy nad 50 dolarů za barel, dál už ale ceny kvůli stále vysokým zásobám nerostly. Saúdská Arábie a Rusko se proto v polovině května shodly na potřebě dohodu prodloužit o dalších devět měsíců, aby se zásoby konečně podstatně snížily a tím se obnovila rovnováha na trhu. To v následujících dnech zvedlo ceny znovu nad 50 dolarů, ve čtvrtek ale ropa o většinu těchto zisků přišla.  

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.