Světové ceny ropy vykazují mírný vzestup

Světové ceny ropy se v pátek stabilizovaly a vykázaly  mírný vzestup. Zastavily tak pokles z počátku týdne, kdy reagovaly na další informace o nadbytku ropy na trhu navzdory snahám Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) omezit dodávky. Obavy investorů z přetlaku nabídky ve světě zesílily zvláště po zprávě o nečekaném vzestupu zásob ropy v USA a krocích k plnému obnovení těžby v Nigérii a Libyi.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17:30 SELČ vykazovala růst o 0,9 procenta na 48,30 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI přidávala ve stejnou dobu 0,8 procenta a byla mírně nad 46 dolary. 
Ropný kartel OPEC a další velcí producenti se dohodli, že sníží těžbu ve srovnání s koncem loňského roku o 1,8 milionu barelů denně a udrží tuto nižší těžbu až do prvního čtvrtletí 2018. Na světovém trhu ale i nadále zůstávají značné objemy ropy. 
Statistika z USA tento týden ukázala, že zásoby ropy tam vzrostly minulý týden o 3,3 milionu barelů. Vzrostly i zásoby zpracovaných produktů. Nadměrné dodávky jsou patrné i na trzích v Asii, kde obchodníci ukládají přebytečnou ropu do plovoucích zásobníků.  

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.