Ceny ropy zahájily týden oživením z propadů minulého týdne

Světové ceny ropy zahájily nový týden oživením ze série ztrát a severomořská ropa Brent se přiblížila zpět hranici 50 dolarů za barel. Podle analytiků jde ale jen o technickou reakci na propad z minulého týdne a nynější růst bude zřejmě jen dočasný. V dalším nárůstu cen by podle expertů mělo bránit pokračující zvyšování těžby v USA.

Cena Brentu získávala v pondělí kolem 16:55 SELČ 1,25 procenta na 48,75 dolaru za barel a během dne se vyhoupla až na 49,15 USD. Americká lehká ropa WTI přidávala ve stejnou dobu 1,3 procenta na 46,44 USD. Minulý týden ceny kvůli zvýšení zásob v USA a nárůstu těžby v Nigérii a Libyi klesly o téměř čtyři procenta. 
Fyzický trh ropy naproti tomu zůstává pod silným tlakem, zejména kvůli rostoucí těžbě v USA. Minulý týden se počet aktivních vrtných souprav v USA zvýšil o osm a dosáhl nejvyšší úrovně od dubna 2015. Od poloviny loňského roku vzrostla produkce ropy v USA o více než deset procent, což podkopává snahu kartelu OPEC a jeho partnerů o podporu cen pomocí omezování vlastní těžby. 
OPEC a další velcí producenti se na konci května dohodli, že režim snížené těžby prodlouží až do prvního čtvrtletí 2018. Tito producenti od počátku roku těží ve srovnání s koncem loňského roku méně o 1,8 milionu barelů denně. Na světovém trhu ale i tak nadále zůstává značný nadbytek ropy.  

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.