Ropa opět nad 70 dolary

Ceny ropy se ve středu vyšplhaly na nové sedmiměsíční maximum po zprávě o poklesu zásob suroviny ve Spojených státech. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) navíc v úterý poprvé od loňského září zvýšil odhad celosvětové poptávky po ropě pro letošní rok. Kolem 16:00 SELČ stoupla cena americké lehké ropy o 89 centů na 70,90 dolaru za barel. Během dne se vyšplhala až na 71,65 dolaru. Severomořská ropa Brent zdražila o 61 centů na 70,23 dolaru za barel, napsala agentura Reuters.

Americký ropný institut API ve středu také oznámil, že zásoby surové ropy v USA se minulý týden snížily o šest milionů barelů. Analytici přitom počítali s poklesem o pouhých 400.000 barelů.

"Pokles zásob suroviny a revize poptávky EIA podpořily naděje, že se poptávka začíná zlepšovat," uvedl analytik Andrey Kryuchenkov ze společnosti VTB Capital. "Trhy rovněž započítávají skutečnost, že vysoká úroveň světových zásob (ropy) bude ve třetím a čtvrtém čtvrtletí velmi rychle klesat, pokud OPEC zachová současnou úroveň těžby," dodal.

Cena americké ropy se již díky nadějím na hospodářské oživení více než zdvojnásobila z téměř pětiletého minima 32,40 dolaru za barel, na které se propadla v prosinci. Stále ale zůstává hluboko pod rekordním maximem 147,27 dolaru, jehož dosáhla loni v červenci.

Zdroj: iHNed.cz

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.