Ceny ropy rostou, Brent je zpět nad 48 dolary

Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek rostly. Silná poptávka z Číny zastínila zprávu Mezinárodní agentury pro energii (IEA) o zvýšené produkci některých klíčových vývozců z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Na trhu je sice stále nadbytek suroviny, ale znovu se zvedá poptávka, především ve Spojených státech a Číně, dvou největších spotřebitelích ropy.

Severomořská ropa Brent kolem 18:30 přidávala 1,3 procenta a barel se prodával za 48,36 USD. Americká lehká ropa WTI si ve stejné době připisovala rovněž 1,3 procenta a barel se prodával za 46,08 USD. 
Čína v první polovině letošního roku denně dovážela 8,55 milionu barelů, což je o 13,8 procenta více, než za stejné období loňského roku. Je tak největším dovozcem ropy před Spojenými státy. 
Podle zprávy IEA zůstane na ropném trhu ještě nějaký čas nadbytek zásob. Každý měsíc nastane situace, která zabrání tomu, aby se poptávka a nabídka vyrovnaly. Tentokrát je to dramatický nárůst produkce v Libyi a Nigérii a fakt, že ne všichni členové OPEC dodržují dohodnuté limity těžby. 
V minulém měsíci se dohoda OPEC o omezení těžby dodržovala jen ze 78 procent oproti 95 procentům v květnu. Více ropy, než bylo dohodnuto, dodávaly na trh Alžírsko, Ekvádor, Gabon, Irák a Venezuela.  

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.