Cena ropy Brent se vyšplhala nad 50 dolarů za barel

Ceny ropy si v úterý připsaly více než tři procenta. Pokračují v růstu, který v pondělí odstartovalo oznámení Saúdské Arábie, že příští měsíc sníží export této suroviny. Severomořská ropa Brent se tak vyšplhala nad hranici 50 dolarů za barel.

Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid al-Fálih v pondělí uvedl, že jeho země v srpnu sníží vývoz ropy na 6,6 milionu barelů denně, aby pomohla urychlit obnovování rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Saúdskoarabský export by tak měl být o téměř milion barelů nižší než ve stejném období loňského roku. 
Kolem 18:30 SELČ vykazovala cena ropy Brent nárůst o 3,1 procenta na 50,10 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 3,3 procenta na 47,88 dolaru za barel. 
Saúdská Arábie je klíčovým členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která se již loni spolu s několika nečlenskými zeměmi dohodla na omezení produkce s cílem odstranit nadbytečné dodávky na trh a podpořit ceny suroviny. 
V Petrohradu se v pondělí sešel výbor pro monitorování této dohody. Podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka výbor doporučil, aby v případě nutnosti byla platnost dohody prodloužena. 
K růstu cen ropy přispělo rovněž pondělní oznámení americké ropné společnosti Anadarko Petroleum o omezení investičních plánů pro letošní rok.  

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.