Cena ropy roste v reakci na sérii pozitivních zpráv z USA a Blízkého východu

Ceny ropy smazaly ve čtvrtek počáteční ztráty způsobené silnějším dolarem a začaly se zvyšovat. K oživení trhu přispěla zpráva o hlubším poklesu zásob ropy ve Spojených státech.
 
Krátce po 17:30 SELČ cena severomořské ropy Brent vykazovala růst o 0,6 procenta na téměř 51,30 USD za barel, americká lehká ropa WTI přidávala asi 0,2 procenta na 48,85 dolaru za barel. 
Středeční zpráva amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázala, že zásoby ropy v uplynulém týdnu v USA klesly o 7,2 milionu barelů. Analytici přitom v průměru čekali snížení objemu zásob jen o 2,6 milionu barelů. Zásoby byly nižší již čtvrtý týden za sebou, a to díky růstu produkce rafinerií a nižšímu dovozu. Klesly také zásoby pohonných hmot a destilátů. 
Očekávání, že ropný trh, na kterém již dlouhou dobu převyšuje nabídka nad poptávkou, by se mohl začít blížit k rovnováze tento týden podpořila i zpráva ze Saúdské Arábie. Ta uvedla, že chce v srpnu omezit vývoz ropy na 6,6 milionu barelů denně, což je o jeden milion méně než loni. Snížení vývozu slíbily také Kuvajt a Spojené arabské emiráty. 
Příznivá zpráva přišla tento týden i ze Spojených států, kde producenti ropy z břidlic, jako je Hess, Anadarko Petroleum a Whiting Petroleum, oznámili, že kvůli nízkým cenám ropy sníží letos výdaje. Někteří analytici ale varují, že zpomalení těžby z břidlic bude pouze dočasné.  

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.