Ceny ropy kvůli přetrvávající vysoké těžbě znovu klesají

Přetrvávající vysoká těžba i vývoz ze států sdružených v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve čtvrtek přispěly k poklesu cen suroviny na světovém trhu. Ropa tak odevzdala zisky, které držela prakticky celý den díky poptávce v USA. Brent kolem 19:00 SELČ ztrácel asi 0,25 procenta a prodávala se za zhruba 52,20 USD za barel. Americké lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala pokles o 0,7 procenta na zhruba 49,25 dolaru za barel.

Ceny zpočátku podporovala vysoká poptávka v USA, podle amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) se poptávka po benzinu v minulém týdnu zvýšila na rekordních 9,84 milionu barelů denně, přičemž komerční zásoby ropy klesly o 1,5 milionu na méně než 482 milionu barelů. 
OPEC a další těžební státy slíbily omezovat těžbu ropy do konce března příštího roku zhruba o 1,8 milionu barelů denně, avšak v červenci produkce kartelu proti červnu vzrostla, a to o 90.000 barelů na 33 milionů barelů denně. Přičinila se o to hlavně Libye, na niž se dohoda nevztahuje. Na rekord se v červenci vyšplhal export OPEC, především z afrických členských zemí.
Odborníci se shodují v tom, že za absence zásadnějšího růstu poptávky a dalšího snížení těžby není vzestup cen ropy na světovém trhu letos pravděpodobný. Kolem 50 dolarů za barel se podle nich nejspíš budou pohybovat až do konce roku.  

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.