Ropa zlevňuje, trh se obává poklesu poptávky v Číně

Ceny ropy zahájily týden poklesem, který byl reakcí na slabší aktivitu čínských rafinerií a s tím související obavy z poklesu poptávky po ropě v Číně. Opačný vliv na ceny však měla perspektiva snížení těžby ropy v Libyi. Severomořský Brent krátce před 18:00 SELČ odepisoval zhruba půl procenta na 51,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI byla ve stejnou dobu kolem 48,55 dolaru a rovněž ztrácela asi půl procenta.

Čínské rafinerie v červenci v průměru zpracovávaly 10,71 milionu barelů ropy denně, což bylo o 500.000 barelů pod červnovou úrovní a nejníže od loňského září. Propad byl větší, než čekali analytici a prohloubil obavy, že záplava ropných produktů povede k dalšímu oslabení poptávky po ropě v Číně. Ceny ropy ale stlačuje i vyšší vrtná aktivita v USA.

Libyjská státní ropná společnost oznámila, že vyšetřuje porušování bezpečnostních pravidel na ropném poli Sharara, které je největším nalezištěm v zemi. Neuvedla však, zda tím byla ovlivněna také těžba. Ta se pohybuje kolem 270.000 barelů ropy denně. 

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.