Ceny ropy kolísají kvůli zásobám v USA a mezinárodnímu napětí

Ceny ropy na světových trzích ve středu kolísaly. Cena severomořské ropy Brent se vyšplhala až na třítýdenní maximum, později však o velkou část zisků přišla kvůli zprávě o růstu zásob benzinu a dalších ropných produktů ve Spojených státech.

Kolem 18:30 SELČ vykazoval Brent nárůst o zhruba 0,1 procenta na 57,96 dolaru za barel. Spadl tak z třítýdenního maxima 58,54 USD za barel, kterého během dne dosáhl. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu oscilovala kolem 51,88 USD, což je hodnota z předchozího závěru obchodování. 
K výstupu Brentu na třítýdenní maximum přispělo napětí v Iráku a v americko-íránských vztazích. Ceny však později srazila zpráva amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) o zásobách ropy a ropných produktů ve Spojených státech. 
Zásoby ropných produktů zahrnujících naftu a topné oleje se podle EIA minulý týden zvýšily o 528.000 barelů. Analytici přitom počítali s poklesem o 1,5 milionu barelů. Zásoby benzinu stouply o 908.000 barelů namísto předpokládaného nárůstu o pouhých 256.000 barelů. 
Příznivě na ceny působilo naopak pokračující napětí na severu Iráku, kde soupeření Kurdů a centrální vlády v Bagdádu hrozí narušit vývoz z jedné z hlavních oblastí těžby v Iráku. Dodávky kurdským plynovodem vedoucím do tureckého Ceyhanu poklesly o více než polovinu. 
Ropě stále nahrává i to, že americký prezident Donald Trump v pátek odmítl potvrdit, že Teherán dodržuje jadernou smlouvu, čímž otevřel cestu k možnému opětovnému zavedení sankcí proti Íránu. V rámci předchozího kola sankcí klesly dodávky ropy na světové trhy o zhruba jeden milion barelů denně. 
Růst cen stimulovaly i signály, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a přidružené nečlenské státy kartelu prodlouží o devět měsíců dohodu o snížení těžby. Zatím platí do března 2018.  

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.