Brent je blízko 2letého maxima nad 61 USD

Ropa na světových trzích mírně zdražuje a ceny se pohybují v blízkosti nejvyšších hodnot za dva roky. Obchodníci očekávají, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) prodlouží dohodu o snížení těžby suroviny. Negativně naopak na vývoj cen působí zprávy o zvýšení dodávek z Iráku a očekávaném zvýšení exportu ze Spojených států.

Brent v úterý kolem 19:00 SEČ přidával 0,4 procenta na 61,17 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 0,1 procenta na 54,22 USD. Brent tak zůstával poblíž maxima z července 2015 a WTI kolem nejvyšší hodnoty posledních více než dvou let. 
Ceny podporuje informace, že hlavní těžařské země v průměru z 92 procent dodržují své závazky v omezení těžby. OPEC, Rusko a dalších devět předních producentů se dohodli na snížení těžby ropy od začátku letošního roku celkem o 1,8 milionu barelů denně. Saúdská Arábie jako vůdčí země OPEC i Rusko podporují prodloužení dohody, která zatím platí do března příštího roku. 
Ceny naopak stlačuje zpráva, že těžba ropy v USA od poloviny loňského roku stoupla o téměř 13 procent na 9,5 milionu barelů denně. Stejně působí i to, že Bagdád se rozhodl zvýšit vývoz ropy ze svého jižního území o 220.000 na 3,45 milionu barelů denně. Irácká vláda se tak snaží vykompenzovat pokles exportu ze severních oblastí, odkud nedávno vytlačila kurdské milice.

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.