Ropa zlevňuje, trh ale vyhodnocuje napětí na Blízkém východě

Ceny ropy v úterý sestoupily z více než dvouletého maxima. Ve výraznějším poklesu jim brání eskalace napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem, což jsou členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). K nervozitě přispívá i protikorupční tažení v Saúdské Arábii, kde byli o víkendu pozatýkáni princové, současní i bývalí ministři a vlivní podnikatelé.

Kolem 17:30 SEČ barel severomořské ropy Brent ztrácel 0,8 procenta na 63,75 dolaru. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu stála zhruba 57,10 USD a vykazovala ztrátu 0,4 procenta. 
Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán řekl, že íránské vyzbrojování jemenských povstalců raketami je přímou vojenskou agresí proti Saúdské Arábii. Reagoval tak na sobotní raketový útok na letiště u Rijádu. Střelu zlikvidovala saúdskoarabská protivzdušná obrana, takže nezpůsobila žádnou škodu. Za útokem jsou podle Rijádu šíité, kteří bojují v Jemenu proti tamní vládě a které vyzbrojuje Írán. 
Kartel OPEC a jeho spojenci včetně Ruska snižují produkci ropy, aby omezili nabídku. Dohoda o snížení těžby skončí v březnu příštího roku, teď se jedná o jejím prodloužení.  

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.