Dodávky ropy do Česka budou plynulejší

Jde o průlom v polistopadové historii ropovodu Družba. Státní provozovatel ropovodů MERO podepsal v minulých dnech s ruským přepravcem ropy Transněftí dohodu, která má zabezpečit Česku plynulé dodávky suroviny pro případ kolapsu, jaký třeba u nás MERO a rafinérie zažily loni.

Rusové budou na základě podepsaného memoranda informovat českou stranu o svých budoucích záměrech s ropovodem Družba. A také - včas varovat před hrozícím výpadkem proudu ropy.

Podle ředitele pro strategický rozvoj firmy MERO Libora Lukáška je důležitý hlavně bezpečnostní aspekt.

Když před rokem v červenci prakticky ze dne na den prudce kleslo množství ropy tekoucí z Ruska, týdny zachraňovaly situaci státní hmotné rezervy, než zástupci rafinérií a MERO domluvili v Německu alternativní nákupy ropy.

Od nynějška by měli být Češi v podobném případě varováni včas. "Upozornění s jedno či dvoutýdenním předstihem nám dá určitý čas na dojednání alternativních zdrojů ze západu," říká Lukášek.

Podobnou smlouvu už mají Češi s dalšími provozovateli Družby - ukrajinskou Ukrtransnaftou i slovenským Transpetrolem. Na podzim mají začít jednání s Bělorusy.

Výsledkem má být záměr Transevropské ropovodné magistrály - jakéhosi informačního propojení od uralských ložisek se západními ropovody.

Podle šéfa MERO Jaroslava Pantůčka je nejdůležitější právě dohoda s Rusy. "Transněfť vlastní nejen všechny roury v Rusku, ale i mořské terminály a další infrastrukturu," připomíná Pantůček.

Přestože je náš západní ropovod IKL z německého Ingolstadtu schopen zajistit celou roční potřebu tuzemských rafinérií, odebírá Česko dvě třetiny roční spotřeby z Ruska. Ropa z východu je lacinější než její dražší přeprava z italského přístavu v Terstu a přes západní Transalpinský ropovod (TAL) a ropovod IKL do českých rafinérií.

Loňský půl roku trvající výpadek Družby a až čtyřicetiprocentní snížení dodávek ropy oproti dohodnutým kontraktům tak přišlo rafinérie draho. Zaplatily o desítky milionů korun víc, než kdyby stejné množství proudilo podle původních dohod Družbou.

Zdroj: iHNed.cz

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.